Filipino Students grab top spots in KGL English Int’l contest


After a long hiatus due to the extraordinary circumstances resulting from the global spread of COVID19, the International Testing Authority (ITA), the organizer of the KGL International English Language Competition revealed the results of the 2nd stage of the said contest participated in by the Philippines last March 7, 2020.

The ITA disclosure showed that fourteen Filipino students aced the competition by obtaining the top three spots, 1st, 2nd and 3rd places, 95 others bagged the commendation award and 14 reaped the certificates of achievement.

The current uncertainties surrounding the present realities compelled ITA to postpone the KGL Global Event which was due to take place from 4-6 June 2020 in Amiens, France. It will be rescheduled later this year depending on the global development of COVID19 which the organizer monitors closely.

However, the Philippine Board of Studies Foundation, Inc. will no longer participate in the final round of the 2020 KGL International English Language Contest because of more and more travel restrictions being put into place by most countries. 

The certificates will be in the participants’ hands as soon as PBOSF, Inc will receive the soft copies from the organizer.

At any rate, congratulations to the following Filipino students for making it to the top three places in these levels: Pre A1 level, A1 level, A2 level, B1 level and B2 level:
Name
School
Level
Place
1
REESE RAVEN OYOG
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
Pre A-1
1st
2
MATTHEW DEFENSOR
SOLOMON INTEGRATED SCHOOL DE ILOILO
Pre A-1
2nd
3
NEEKA ELLA GUILLERO
CITY CENTRAL SCHOOL - CDO
Pre A-1
3rd
4
EUNA NG-YOO
ASSUMPTION ILOILO
A-1
1st
5
YELENA MARIA DELEÑA
COLEGIO SAN AGUSTIN - MAKATI
A-1
2nd
6
JAEDI KHEENA BELLO
DARAGA NORTH CENTRAL SCHOOL
A-1
3rd
7
KIRSTEN LOUISE SY
SAINT JUDE CATHOLIC SCHOOL
A2
1st
8
REYSHEIL ANNE DOROMAL
PHILIPPINE SCIENCE HIGH SCHOOL - VISAYAS
A2
2nd
9
ALLEN CONNER HIZON
DE LA SALLE SANTIAGO ZOBEL SCHOOL
A2
3rd
10
RIKKA GRACE SOMBIRO
PHILIPPINE SCIENCE HIGH SCHOOL - VISAYAS
B1
1st
11
GABRIEL ELVIN DE GUZMAN
LORMA COLLEGES
B1
2nd
12
KAILA ALYSSA VELASCO
DE LA SALLE UNIVERSITY - MANILA
B2
1st
13
KAI CHENANIAH ORPILLA
MAKATI SCIENCE HIGH SCHOOL
B2
2nd
14
SHANE FRANKLIN SO
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
B2
3rd

Receiving the commendation award are the following students who displayed their stunning English performance:

Name
School
Level
1
CHLOE PIA YSABEL VALDOZ
SAINT PAUL COLLEGE - PASIG
PRE-A1
2
KASNET ARRIANE PERALTA
LORMA COLLEGES
PRE-A1
3
CHAREIGN KATE LORETIZO
ATENEO DE ILOILO UNIVERSITY
PRE-A1
4
STEFANIE GWYNETH KAYE SHIH
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
PRE-A1
5
KARLYNN SEVERA MANGANAAN
MOTHER GOOSE SPECIAL SCHOOL SYSTEM
PRE-A1
6
VIVIENNE LYN MIRANDA
COLEGIO SAN AGUSTIN - MAKATI
PRE-A1
7
ELIANA SOPHIA ESTOLE
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
PRE-A1
8
MOIRA ISABELLA SALIRE
ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
PRE-A1
9
HANS EMMANUEL VARGAS
ATENEO DE ZAMBOANGA UNIVERSITY
PRE-A1
10
ZYRHENE HINOSOLANGO
CITY CENTRAL SCHOOL - CDO
PRE-A1
11
MIGUEL OLIVERA
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
PRE-A1
12
RAFAEL ETHAN JOSEPH ABAS
SAINT MARY'S SCHOOL - CDO
PRE-A1
13
JETHRO BLAZ UYTINGBAN
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
PRE-A1
14
AELLA TAUTO-AN
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
PRE-A1
15
RHOELLE ANGELA MAMORNO
SUNHILL MONTESSORI CASA BATANGAS
PRE-A1
16
JULIAN GABRIEL MAXIMO
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
PRE-A1
17
IÑIGO KENZO TOBIAS
COLEGIO SAN AGUSTIN - MAKATI
PRE-A1
18
ANDREA LEI PESIGAN
SUNHILL MONTESSORI CASA BATANGAS
PRE-A1
19
JHAI MARI REYES
STONYHURTS SOUTHVILLE INTERNATIONAL SCHOOL
PRE-A1
20
JOSH CHAEL VILLANUEVA
ATENEO DE ZAMBOANGA UNIVERSITY
PRE-A1
21
CARLEEN SOPHIA FLORES
LORMA COLLEGES
PRE-A1
22
MICHAEL CRAIG SING
ATENEO DE ILOILO UNIVERSITY
PRE-A1
23
LANCE KENZO POSADAS
ATENEO DE ILOILO UNIVERSITY
PRE-A1
24
JOHN BENEDICT CASTRO
SAINT JOSEPH SCHOOL - ILOILO
PRE-A1
25
LUKE ALABRO
STONYHURTS SOUTHVILLE INTERNATIONAL SCHOOL
PRE-A1
26
MARIA SAMANTHA CRISTOBAL
ATENEO DE ILOILO UNIVERSITY
PRE-A1
27
DENN ETHAN JOSH CASTRO
SAINT MARY'S SCHOOL - CDO
PRE-A1
28
MARIA MAXINE FORTUNA
INTEGRATED SCHOOL FOR EXCEPTIONAL CHILDREN
PRE-A1
29
CONSTANTINE TERROBIAS
INTEGRATED MONTESSORI CENTER
PRE-A1
30
CHLOE ALAINA CHAN
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
PRE-A1
31
GILIANE ROSE OPEÑA
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
PRE-A1
32
AARON JEFFREY ANTONIO
DE LA SALLE UNIVERSITY - LAGUNA
PRE-A1
33
AHRON GREEN FERNANDEZ
COLEGIO DE SAN JUAN DE LETRAN - MANILA
PRE-A1
34
JADON KEDRICK DOMO
CITY CENTRAL SCHOOL - CDO
PRE-A1
35
JACINTA MARIKA MALDONADO
COLEGIO SAN AGUSTIN - MAKATI
PRE-A1
36
JOSEPHINE JOY TORREÑA
PRECIOUS INTERNATIONAL SCHOOL OF DAVAO
PRE-A1
37
ELIZABETH SKY MENESES
COLEGIO SAN AGUSTIN - MAKATI
PRE-A1
38
JOHN TIMOTHY LIM
COLEGIO SAN AGUSTIN - MAKATI
PRE-A1
39
SEHANOR ABDUL
CITY CENTRAL SCHOOL - CDO
PRE-A1
40
CHRISTIAN ANGELO PASCUA
IMMACULATE HEART OF MARY
PRE-A1
41
ELISE KASSANDRA MANALESE
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
PRE-A1
42
CHANEL NICOLE SORIANO
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
PRE-A1
43
ELEXUS MECKENZIE GOBONSENG
CEBU EASTERN COLLEGE
PRE-A1
44
REESE REILLY ALBANO
DE LA SALLE SANTIAGO ZOBEL SCHOOL
A1
45
ANNICA ASHA DOMINGO
ATENEO DE ZAMBOANGA UNIVERSITY
A1
46
CHARLIZE GABRIELLE MARIANO
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
A1
47
KIM ANDRIE TROMPETA
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
A1
48
RAIAN XZAVIER MORENO
COLEGIO DE SAN JUAN DE LETRAN - MANILA
A1
49
JAELA BENISSE BAZAN
ATENEO DE ZAMBOANGA UNIVERSITY
A1
50
RIANNE ONGTO POCISDIO
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
A1
51
WILLIAMS HUNTER
COLEGIO SAN AGUSTIN - MAKATI
A1
52
ASHLEY GAELLE BAUTISTA
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
A1
53
ADRIELLE NICOLE ALONSOZANA
MSA WHIZ KIDZ ACADEMY
A1
54
JEAN DEL CASTILLO
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
A1
55
CHRISTOPHER JOHN TORREÑA
PRECIOUS INTERNATIONAL SCHOOL OF DAVAO
A1
56
ARWENN KATRIELLE UYTINGBAN
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
A2
57
ELIZA JANEL TAN
JUBILEE CHRISTIAN ACADEMY
A2
58
AMBER DOROTHY CARITAN
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
A2
59
THEA VALERIE UY
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
A2
60
VERONICA KATHERINE GO
ATENEO DE ZAMBOANGA UNIVERSITY
A2
61
JULIE RAYNE WANIWAN
ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
A2
62
MARY JANIYAH KATE AGUTO
DE LA SALLE SANTIAGO ZOBEL SCHOOL
A2
63
LEANNE KEISHA POSADAS
HUASIONG COLLEGE OF ILOILO
A2
64
ANIKA GAYLE TAN
ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
A2
65
JOHN ERICSON ONG
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
A2
66
PATRICIA HANNAH LEE
UNIVERSITY OF SANTO TOMAS - LEGAZPI
A2
67
CHANTAL PAIGE VARGAS
ATENEO DE ZAMBOANGA UNIVERSITY
A2
68
JANELLE VENZ REYES
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
A2
69
STEPHANIE ECAL NEBRES
SAINT BENEDICT ACADEMY
A2
70
CASSANDRA ALEXA CUSIMANO
SAINT SCHOLASTICA'S ACADEMY
A2
71
ANDRE GERARD AW
MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY
A2
72
JANA FRANCESCA MARQUEZ
SAN BEDA COLLEGE ALABANG
A2
73
MILO QUIDILLA
ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
B1
74
MACKENZIE ZOE CHUA
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
B1
75
ALFONSO RAFAEL OFRENEO
PHILIPPINE SCIENCE HIGH SCHOOL - CALABARZON
B1
76
FILBERT EPHRAIM WU
VICTORY CHRISTIAN INTERNATIONAL SCHOOL
B1
77
SOFIA DAVID
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
B1
78
MATT DYLAN GELI
DE LA SALLE UNIVERSITY - MANILA
B1
79
JERALDINE MIRANDA
PHILIPPINE SCIENCE HIGH SCHOOL - VISAYAS
B2
80
RENISE LIM
PHILIPPINE CHRISTIAN GOSPEL SCHOOL
B2
81
MICHAEL RAINIKEN TRAIFALGAR
ATENEO DE ILOILO UNIVERSITY
B2
82
ERIKA JO SHI
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
B2
83
SYD SPENCER TEO
ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
B2
84
BIANCA LORRAINE TAN
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
B2
85
EPHRAIM SALES
SENATOR RENE CAYETANO MSTHS
B2
86
REANNA DAGUMAN
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
B2
87
ROI KOBE MALLARE
SENATOR RENE CAYETANO MSTHS
B2
88
MARIA MELIZA ROCAT
GUSA REGIONAL SCIENCE HIGH SCHOOL
B2
89
RACQUEL ESCOLAR
GRACE CHRISTIAN COLLEGE
B2
90
HADRIAN MARCUS TE
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
B2
91
GESTRELLE ANN PARREÑO
TRINITY CHRISTIAN SCHOOL
B2
92
JOHN NICOLAS DONADO
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
B2
93
LANCE NATHAN TIU
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
B2
94
NINNA BEATRICE RIVERA
ATENEO DE MANILA SENIOR HIGH SCHOOL
B2
95
CHRISTOPHER KIYOSHI SO
KEYS SCHOOL MANILA
B2

Bagging the certificate of achievement from this year’s 2020 KGL International English Language Contest are the following

Name
School
Level
1
LAUREN ISABELLE APOSTOL
MSA WHIZ KIDZ ACADEMY
PRE-A1
2
GLENN RAPHAEL MORGA
SAINT THERESE EDUCATIONAL FOUNDATION OF TACLOBAN
PRE-A1
3
ELIJAH MARCUS ESTOLE
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
PRE-A1
4
HARLYNAH NICOLE ONG
CEBU EASTERN COLLEGE
PRE-A1
5
CLARENCE MATTHEW UROT
BACOLOD TAY TUNG HIGH SCHOOL
PRE-A1
6
ROBERT HENRIK UY
SAINT JOHN'S INSTITUTE - BACOLOD
PRE-A1
7
DAWN MARIE PUENTESPINA
BACOLOD TAY TUNG HIGH SCHOOL
PRE-A1
8
PETER JACOB LOPINGCO
SAINT JOHN'S INSTITUTE - BACOLOD
PRE-A1
9
CAITLIN LOPINGCO
SAINT JOHN'S INSTITUTE - BACOLOD
PRE-A1
10
KURT ANDREY ONYOT
CITY CENTRAL SCHOOL - CDO
A1
11
JOHANNA GRACIELLE CASTRO
COLEGIO SAN AGUSTIN - BIÑAN
A1
12
SOPHIA DANELLE KUANG
HOPE CHRISTIAN HIGH SCHOOL
B2
13
SIGFRED KERWAYNE KWAN
ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
B2
14
ELAINE ANGELI MECOS
LORMA COLLEGES
B2


Comments

Popular posts from this blog

MathDAP welcomes over 500 challengers to the summer training

2019 SEAMO participants revealed

Filipino mathletes scoop medals in 2019 SEAMO