Filipinos reap medals in international math contest


Amassing a total of 240 medals and 87 merit awards, the Philippines topped in the International Mathematics Wizard Challenge 2016 held last July 20-23, 2016 in Bangkok, Thailand.

The Filipino team composed of 350 elementary and secondary students from Grades 1- 10 won 34 gold, 74 silver, and 132 bronze medals while 82 were awarded merit awards in the said international math contest.

A total of 868 students from different countries joined the competition. Among the participating teams are Hong Kong, Macau, Vietnam, Indonesia, India, Thailand and China (Guangzhou and Xiamen).

This year’s competition was held in two venues, in Hong Kong for the Chinese participants and in Bangkok, Thailand for Vietnam, Indonesia, India, Thailand and Philippine participants.

            The Philippine gold medalists and top scorers include:
Names
Grades
School
Medals
Recognition
1
Co, Justine Aaron S.
Grade 1
St. Jude Catholic School
Gold
Top Scorer
2
Cua, Shaun Jacob Tan
Grade 1
Xavier School
Gold
Top Scorer
3
Gomez Jr. ,Mark
Grade 2
Bacolod Trinity Christian School
Gold
Top Scorer
4
Dalangin, Gadriel Symone R.
Grade 3
Stonyhurst Southville International School
Gold
Top Scorer
5
Topacio, Paul Samson B.
Grade 7
Makati Science High School
Gold
Top Scorer
7
Tan, Charlize Aundrea C.
Grade 8
Immaculate Conception Academy Greenhills
Gold
Top Scorer
8
Puerto, Ella A.
Grade 9
Taguig Science High School
Gold
Top Scorer
9
Sim, Phil Eldrige
Grade 10
Jubilee Christian School
Gold
Top Scorer
10
Ang, Ellison Matthew S.
Grade 1
St. Jude Catholic School
Gold
11
Sumogba, Heidrique Kristof
Grade 1
Falcon School
Gold
12
Ababon, Iris Lexi Q.
Grade 2
Colegio San Agustin Makati
Gold
14
Co, Sophie Jill D.
Grade 2
Pace Academy
Gold
15
Patrimonio, Cosette Sasha
Grade 2
Iloilo Scholastic Academy
Gold
16
Castañeda, Franze Micah D.
Grade 3
St. Jude Catholic School
Gold
17
Jalando-On, Derick Timothy    
Grade 5
Silangan Elementary School 
Gold
18
Lim, Eliana Mari P.
Grade 5
Zamboanga Chong Hua High School
Gold
19
Lim, Reginald Cedric A.
Grade 5
Grace Christian College
Gold
20
Olpindo, Juan Anton G.
Grade 5
Pasig Catholic College
Gold
21
Padayao, Russell Lei
Grade 5
F. Benitez Iii Elementary School
Gold
22
Reyes, Jaden Coen Dc
Grade 5
De La Salle Santiago Zobel
Gold
23
Salazar, Carlos Miguel Angelo S.
Grade 5
Silliman University Elementary School
Gold
24
Chan, Raya Colleen L.
Grade 6
St. Paul College of Ilocos Sur
Gold
25
Bautista, Ralde Anuel S.
Grade 7
MGC New Life Christian Academy
Gold
26
Campanilla, Sean Marco B.
Grade 7
Lourdes School Of Quezon City
Gold
27
Corpuz, Lloyd Andrei P
Grade 7
Philippine Science High School - IRC
Gold
28
Doblon, Rose Anne B.
Grade 7
Taguig Science High School
Gold
29
Dy, Yna P.
Grade 7
Ligao National High School
Gold
30
Ebriega, Bren Daniel J.
Grade 7
Quezon City Science High School
Gold
31
Magnetico, Jamie P.
Grade 7
Jesus Is Lord Colleges Foundation
Gold
32
Leosala, Nazka L.
Grade 8
Taguig Science High School
Gold
33
Tan, Alison Chloe L.
Grade 9
Tarlac Living Faith Academy
Gold
34
Vicencio, Andrea Gina R.
Grade 9
Saint Paul College Pasig
Gold



                  Meanwhile, the following received silver medals:

Names
Grades
Schools
Awards
1
Armada, Rexenne M.
Grade 1
Colegio San Agustin
Silver
2
Bagayao, Leo Lance
Grade 1
Mother Goose School Dagupan
Silver
3
Calica, Io Aristotle Nikolai P.
Grade 1
Balanga Elementary School
Silver
4
Domingo, Jose Franco D.g.
Grade 1
Xavier School Nuvali
Silver
5
Urrea, Gillienne Nicole C.
Grade 1
De La Salle Lipa Integrated School
Silver
6
Abrigo, Lance Danniel F.
Grade 2
Pasig Catholic College
Silver
7
Allauigan, Mikaela Jasmine T.
Grade 2
St. Paul College Pasig
Silver
8
Chua, Aaron Gabriel N.
Grade 2
Xavier School Greenhills San Juan
Silver
9
Dinos, Ron Matheus C.
Grade 2
Urdaneta I Central School
Silver
10
Gulayan, Joshua Caleb B.
Grade 2
Bacolod Tay Tung High School
Silver
11
Mendoza Ii, Von Mark D.
Grade 2
Mother Goose Special School System
Silver
12
Reclosado, Rafhaela D.
Grade 2
Colegio San Agustin Makati
Silver
13
Tambaba, Althea Vizanne S.p.
Grade 2
Placido Del Mundo Elementary School
Silver
14
Yong, Karl Rovin Y.
Grade 2
Zamboanga Chong Hua High School
Silver
15
Agcaoili, Carl Francis D.
Grade 3
St. Joseph Academy of Valenzuela
Silver
16
Lindayag, Franz Achilles C.
Grade 3
Ateneo De Davao University
Silver
17
Madrid, Sid Matthew R.
Grade 3
Pasig Catholic College
Silver
18
Mercado, John Paul R.
Grade 3
Lourdes School Of Quezon City
Silver
19
Ramirez, Yuan Manolo
Grade 3
Xavier School San Juan
Silver
20
Rodrigues, Marco Paulo Frois E.
Grade 3
Rainbow of Angels Learning Center Inc.
Silver
21
Tan, Aaron Matthew G.
Grade 3
St. Jude Catholic School
Silver
22
Alingod, Lorraine Aisha C.
Grade 4
San Beda College Alabang
Silver
23
Burgos, Angel Lanna Laine M.
Grade 4
Colegio San Agustin - Biñan
Silver
24
Federigan, Laurence Matheo C.
Grade 4
Davao Christian High School
Silver
25
Maliwat, Ralph Justin A.
Grade 4
Pasig Catholic College
Silver
26
Paras, Charmaine Sophia D.
Grade 4
Mother Goose Special Science School
Silver
27
Sibal, Renzterton R.
Grade 4
Lourdes School of Mandaluyong
Silver
28
Borbe, Mikhail Stefan G.
Grade 5
St. Jude Catholic School
Silver
29
Consebido, Carlyne
Grade 5
Chiang Kai Shek College
Silver
30
Ite, Rafaelito Antonio R.
Grade 5
Montessori East Tanauan
Silver
31
Lim, Amber Nicole T.
Grade 5
Tarlac Montessori School
Silver
32
Lim, Juliana Marie
Grade 5
St Paul University Quezon City
Silver
33
Quintanilla, Alistair Jon D.
Grade 5
Elizabeth Seton School - South
Silver
34
Roberto, Ronniel Vincent P.
Grade 5
The Peninsula School
Silver
35
Ronda, Jabez Mari G.
Grade 5
Notre Dame Of Greater Manila
Silver
36
Sio, Megan Marie B.
Grade 5
Ateneo of Iloilo - Sta Maria Catholic School
Silver
37
Evangelista, Reighne Clarence
Grade 6
Don Bosco Technical Institute - Makati
Silver
38
Gullon, Deric Miguel C.
Grade 6
Colegio San Agustin - Biñan
Silver
39
Prado, Allen E.
Grade 6
Mother Goose Special School System Inc.
Silver
40
Reyes, Allyana Coleen
Grade 6
Falcon School
Silver
41
Rodriguez, Paul Niño Q.
Grade 6
Gov. Dm Camerino Elementary School
Silver
42
Saluta, Lesmon Andres Lenin L.
Grade 6
Pembo Elementary School
Silver
43
Alduheza, Vin Diesel B.
Grade 7
St. Paul College of Parañaque
Silver
44
Llenado, Marielle Ariane M.
Grade 7
St Theresa's College
Silver
45
Ong, Daniel Miguel H.
Grade 7
St. Johns's Institute Bacolod City
Silver
46
Pagadora, Ellijah Emmar John
Grade 7
Sta. Rosa  Science and Technology High School
Silver
47
Salazar, Adrian Richard C.
Grade 7
Philippine Science High School - Bicol Campus
Silver
48
Tongson, Angelo Karl Luis R.
Grade 7
Stonyhurst Southville International School
Silver
49
Tria, Kielle Imrei A.
Grade 7
Lyceum of the Philippines University - Batangas
Silver
50
Araña, Jannah Marizze P.
Grade 8
Newville Heights Academy
Silver
51
Cabanlig, Lydia Vittoria
Grade 8
Philippine Science High School - Main Campus
Silver
52
Cabrera, Rhythm Paolo L.
Grade 8
Sen. Renato 'Compañero' Cayetano MSTHS
Silver
53
Duran, Helene Elise
Grade 8
Philippine Science High School - Main Campus
Silver
54
Gadiaza, Hazel Mae D.
Grade 8
Sta. Rosa Science And Technology High School
Silver
55
Garing, Kiana Alecsandra A.
Grade 8
De La Salle Lipa Integrated School
Silver
56
Geronimo, Michael Robert
Grade 8
Westfield Science Oriented School
Silver
57
Ocampo, Veronica G.
Grade 8
De La Saslle Lipa Integrated School
Silver
58
Roberto, Ronnie Vience
Grade 8
Philippine Science High School - Main Campus
Silver
59
Albo, Aeram Clester A.
Grade 9
Quezon City Science High School
Silver
60
Cayago, Andre' Joaquin V.
Grade 9
Dasmarinas National High School - Special Science Class
Silver
61
Dela Merced, Stephanie Anne G
Grade 9
St. Paul College Pasig
Silver
62
Favi, Imejah Joone P.
Grade 9
Dagupan City National High School
Silver
63
Garcia, Phinam Jethro
Grade 9
Univ. of Perpetual Help System DALTA, Las Pinas
Silver
64
Gomez, Godwin P.
Grade 9
Agusan Del Sur National High School
Silver
65
Sim, Paul Elvin
Grade 9
Jubilee Christian School
Silver
66
Yu, Daven Matthew S.
Grade 9
British School Manila
Silver
67
Alvis, Thor Julicer A.
Grade 10
Stonyhurst Southville International School
Silver
68
Dizon, Sophia Dominique S.
Grade 10
Valenzuela City School of Math & Science
Silver
69
Go, Alexander Bernard
Grade 10
Xavier School
Silver
70
Mendez, Eric Fabian
Grade 10
Philippine Science High School - Bicol Region
Silver
71
Murillo, Moriah S.
Grade 10
Jesus Is Lord College Foundation Inc
Silver
72
Pascual, Jared Tristan G.
Grade 10
Philippine Cultural College Caloocan
Silver
73
Ruiz, Angel Mae B.
Grade 10
Caloocan National Science and Technology High School
Silver
74
Varon, Carissa Elaine F.
Grade 10
Pasig City Science High School
Silver

                  Bronze medalists are the following:

Name
Grade
School
Award
1
Te, Belissa Francesca I.
Grade 1
Ateneo De Davao University
Bronze
2
Bauto, Alberly Gabriel
Grade 1
Flowerlane Montessori Children's House
Bronze
3
Redondo, Jasmine Eunice Q.
Grade 1
Lilyrose School
Bronze
4
Martel, Karinnah T.
Grade 1
Sacred Heart School Ateneo De Cebu
Bronze
5
Ang, Josh Sebastian O.
Grade 1
St. Jude Catholic School
Bronze
6
Lee, Jomer Wilson F.
Grade 1
Stonyhurst Southville International School
Bronze
7
Mamutuk, Alan Nageena A.
Grade 1
Tambo Central School
Bronze
8
Ildefonso, Arabella Gaile G.
Grade 1
Statefields School Inc.
Bronze
9
Bercilla, Aiden Jomeil M.
Grade 2
De La Salle Lipa
Bronze
10
Quiñon, Paul Andrei B.
Grade 2
Iloilo Scholastic Academy
Bronze
11
Arcalas, Frances Debborah H.
Grade 2
Pasig Catholic College
Bronze
12
Flowers, Tryp R.
Grade 2
Sacred Heart School Ateneo De Cebu
Bronze
13
Valdez, Chelsea Alen V.
Grade 2
Special Education Center For The Gifted
Bronze
14
Tunguia, Sophia Kirsten M.
Grade 2
Sped Integrated School For Exceptional Children
Bronze
15
Salome, Charles Patrick E.
Grade 2
Statefields School Inc.
Bronze
16
Saluta, Michael Angelo
Grade 2
Pembo Elementary School
Bronze
17
Chan, Alexandra Louis
Grade 2
Zamboanga Chong Hua High School
Bronze
18
Panganiban, Periel Matthew B.
Grade 3
Ateneo De Naga Grade School
Bronze
19
Dela Cueva, Trishia S.
Grade 3
Lilyrose School
Bronze
20
Carambas, Ron Chelo M.
Grade 3
Morning Star Msi Calamba 
Bronze
21
Ubando, Jeila B.
Grade 3
Mother Goose Special School System
Bronze
22
Adan, Andre Craig
Grade 3
Mothergoose Special School Systems Inc.
Bronze
23
Abola, Santiago Javier U.
Grade 3
Paref Southridge School
Bronze
24
Foronda, Carla Josephine L.
Grade 3
Pasig Catholic College
Bronze
25
Costales, Joven Augustus O.
Grade 3
BHC Educational Institution Inc
Bronze
26
Lozano, Vivien Shane N.
Grade 3
Pembo Elementary School
Bronze
27
Hapin, Laurence B.
Grade 3
Rizal Elementary School
Bronze
28
Espino, John Willian M.
Grade 3
Sta. Barbara Central Elementary School
Bronze
29
Cheong, Samantha Lianne L.
Grade 3
Zamboanga Chong Hua High School
Bronze
30
Uy, Charles Joshua T.
Grade 4
Bethel International School
Bronze
31
Gabriel, Emille Angelie F.
Grade 4
Calamba Institute - Halang
Bronze
32
Alpas, Josef Andrei A.
Grade 4
Colegio San Agustin - Bacolod
Bronze
33
Magbanua, Najela Anne P.
Grade 4
Doane Brilliant Child Learning Haven, Inc.
Bronze
34
Bauto, Aldrielle Miguel P.
Grade 4
Flowerlane Montessori Children's House
Bronze
35
Caritan, Amber Dorothy L.
Grade 4
Grace Christian College
Bronze
36
London, Jarvey Meejel C.
Grade 4
Integrated Montessori Center
Bronze
37
Lim, Bianca Marie C.
Grade 4
Jesus Is Lord Colleges Foundation Inc.
Bronze
38
Lansi, Angel Dominique A.
Grade 4
Legazpi Hope Christian School
Bronze
39
Lim, Mayah Christine C.
Grade 4
Notre Dame Of Greater Manila
Bronze
40
Yeo, Sean Kendrick N.
Grade 4
Pace Academy
Bronze
41
Jabanes, Jeffrey Jan C.
Grade 4
Pangasinan Universal Institute
Bronze
42
Bernardo, Sheena Dianne K.
Grade 4
Sacred Heart School Ateneo De Cebu
Bronze
43
Belleza, Ralph Uzzxyll B.
Grade 4
Sped Isec
Bronze
44
Reyes, Lauren T.
Grade 4
St. Jude Catholic School
Bronze
45
Uy, Zoe Angeli G.
Grade 4
St. Jude Catholic School
Bronze
46
Manlapaz, Jodi Emrian S 
Grade 4
St. Paul College Of Ilocos Sur
Bronze
47
Catipay, Arfel Kristoffer B.
Grade 4
St. Francis Of Assisi College
Bronze
48
Custodio, Ian Ray F.
Grade 4
Dasmarinas Ii Central School
Bronze
49
Prayco, Jameiah Marielle P.
Grade 4
Francisco Benitez Elem School (Main)
Bronze
50
Sia, Benn Jethro
Grade 4
Kong Hua School
Bronze
51
Mayuga, Mark Glen E.
Grade 4
Makati Elementary School
Bronze
52
Sotelo, Vincent Wernick S.
Grade 5
Blessed Scalabrini Institute
Bronze
53
Duran, Elijah Iñigo C.
Grade 5
Claret School
Bronze
54
Barandino, Zachary Ian D.
Grade 5
Grace Christian College
Bronze
55
King, Anika Gayle
Grade 5
Grace Christian College
Bronze
56
Ang, Rysa Antonette H.
Grade 5
Infant Jesus Academy
Bronze
57
Mercado, Chelcia Ara Diane F.
Grade 5
Infant Jesus Montessori School
Bronze
58
So, Andrew Brian
Grade 5
Jubilee Christian Academy
Bronze
59
Cheng, Cellin Louse P.
Grade 5
La Marea Academy
Bronze
60
Rojo, Chauncey Rayle
Grade 5
Mary Infant Jesus School
Bronze
61
Bonifacio, Anika Bettina S.
Grade 5
Mother Goose Special School System Inc.
Bronze
62
Olivar, Francesca Loraine I.
Grade 5
Palm Springs Montessori Integrated School
Bronze
63
Aldevera Iii, Charlemagne B.
Grade 5
Precious International School Of Davao
Bronze
64
Osbucan, Johann Ashlee A.
Grade 5
Sped Center Baguio City
Bronze
65
Dela Cruz, Karl Uriel B.
Grade 5
St. Albert The Great School Dagupan City
Bronze
66
Muldez, Lineth Julia B.
Grade 5
St. Francis Of Assissi College Bacoor
Bronze
67
Cañedo, Alexis Miguel M.
Grade 5
Agusan Del Sur Pilot Laboratory School
Bronze
68
Gatmen, Joseph Benedict C.
Grade 5
Cembo Elementary School
Bronze
69
Reyes, Keith Railey F.
Grade 5
Dinalupihan Elementary School
Bronze
70
Gador, Sophia Helen S.
Grade 5
Midsayap Pilot Elementary School
Bronze
71
Ong, Joaquin Adrien U.
Grade 5
Philippine Yuh Chiau School
Bronze
72
Wee, Riane Stefi
Grade 5
Zamboanga Chong Hua High School
Bronze
73
Ramos, Charles Edison C.
Grade 5
Zamboanga Chong Hua High School
Bronze
74
Mayuga, Adrian Rainiel C.
Grade 6
Colegio San Agustin Makati
Bronze
75
Duran, Julian Raymund
Grade 6
Colegio San Agustin Makati
Bronze
76
Montales, Celine Amanda R.
Grade 6
Colegio San Agustin-Makati
Bronze
77
Blanche, Erin Nicole P.
Grade 6
Dee Hwa Liong Academy
Bronze
78
Castillo, Anton Alfredo E.
Grade 6
Don Bosco Technical Institute - Makati
Bronze
79
Cheng, Joie Frances Y.
Grade 6
Grace Christian College
Bronze
80
Bustos, Martin Lorenzo C.
Grade 6
Palm Springs Montessori Isi
Bronze
81
Yap, Daniel S.
Grade 6
Paref Westbridge School For Boys
Bronze
82
Shih, Keaton Theodore C.
Grade 6
Philippine Institue Of Quezon City
Bronze
83
Delos Santos, Jose Renzo R.
Grade 6
School Of Saint Anthony
Bronze
84
Gabriel, Renzon V.
Grade 6
St. Paul College Of Parañaque
Bronze
85
Co, Arthur Caleb L.
Grade 6
Tarlac Living Faith Academy
Bronze
86
Limson, Chloe Bernadette
Grade 6
Trinity Christian School
Bronze
87
Chua, Sean Eugene G.
Grade 6
Xavier School - San Juan
Bronze
88
Mediavillo, Hannah Isabelle
Grade 6
Colegio San Agustin Binan
Bronze
89
Bautista, Joshua Clarke M.
Grade 6
Hen. Pio Del Pilar Elementary School I
Bronze
90
Lim, Jannica Allison S.
Grade 6
Zamboanga Chong Hua High School
Bronze
91
Maramag, Aliyah Eunice R.
Grade 6
Canossa Academy Lipa City
Bronze
92
Cua, Stefanie M.
Grade 7
Aquinas University Science High School
Bronze
93
Soto, Kathleene C.
Grade 7
Colegio De Sta. Ana
Bronze
94
Catibog, Trisha Kathleen T.
Grade 7
De La Salle Lipa
Bronze
95
Jose, Andrei Jonas
Grade 7
Dr. Yanga's Colleges Inc.
Bronze
96
Capacia, Nicole Linzy Mae K.
Grade 7
Colegio San Agustin Binan
Bronze
97
Rodenas, Rainier Matthew L.
Grade 7
Sta. Rosa  Science And Technology High School
Bronze
98
Dimaculangan, Andrei R.
Grade 7
National Science And Tecnology High School
Bronze
99
Limketkai, Derek
Grade 7
Kong Hua School
Bronze
100
De Jesus, Claire D.
Grade 7
Ramon Magsaysay High School - Cubao
Bronze
101
Wee, Robin Spencer C.
Grade 7
Zamboanga Chong Hua High School
Bronze
102
Mendez, Sheree Abby Conchita
Grade 8
Ateneo De Naga High School
Bronze
103
Cruz, Frances Joyce L.
Grade 8
De La Saslle Lipa
Bronze
104
Abrencillo, Azzedine H.
Grade 8
International School For Better Beginnings
Bronze
105
Bonifacio, Regina Beatrice
Grade 8
Philippine Science High School - Main Campus
Bronze
106
Ines, Gherome Marti
Grade 8
School Of Saint Anthony
Bronze
107
Juanes, John Joven D.
Grade 8
Westfield Science Oriented School
Bronze
108
Trivilegio, Chris Wellen T.
Grade 8
Antique National School
Bronze
109
Argana, Ralph Ernest G.
Grade 8
BHC Educational Institution Inc
Bronze
110
Beltran, Allen Jeio
Grade 8
Dagupan City National High School
Bronze
111
Castillo, Trisha Denise L.
Grade 8
Makati Science High School
Bronze
112
Verbo, Allen John V.
Grade 9
Don Bosco Technical Institute Tarlac
Bronze
113
Rodriguez, Diego Gabriel V.
Grade 9
Don Bosco Technical Institute-Victorias
Bronze
114
Rogers, Patrick Santiago B.
Grade 9
Palawan State Univ.
Bronze
115
Galvez, Jia Athena
Grade 9
Phil Science Hs Mc
Bronze
116
Lao, Fernando
Grade 9
Philippine Cultural College Main
Bronze
117
Gutierrez, Frederick Jr. M.
Grade 9
St. Mary's College Of Meycauayan
Bronze
118
Cionelo, Leomer Aljohn R.
Grade 9
Manila Science High School
Bronze
119
Reston, Norielle Therese D.
Grade 9
Agusan National High School
Bronze
120
Bonoan, Ron Jasper V.
Grade 9
Las Piñas City National Science High School
Bronze
121
Del Rosario, Angelica
Grade 9
Marcial O. Rañola Memorial School
Bronze
122
Capulong, Trisha Renee G.
Grade 10
College Of Holy Spirit Of Tarlac
Bronze
123
Lindayag, Francis Orion C.
Grade 10
Davao City Special National High School
Bronze
124
Lozano, Augustine Gerard
Grade 10
Elizabeth Seton School - Main
Bronze
125
Chua, Warren
Grade 10
Grace Christian College
Bronze
126
Toribio, Markus Christoffer A.
Grade 10
Lyceum Of Aparri
Bronze
127
Nebrada, Pia Juneea C.
Grade 10
Phil. Science High School Smc
Bronze
128
Bernardo, Sophia Dianne K.
Grade 10
Sacred Heart School - Ateneo De Cebu
Bronze
129
Dayag, Genevie D.
Grade 10
University Of Saint Louis
Bronze
130
Sy, Steven Justin T.
Grade 10
Xavier School
Bronze
131
Ayahao, Kimmayong T.
Grade 10
Xavier School
Bronze
132
Ordoño, Bret Jarod Sean R.
Grade 10
BHC Educational Institution Inc
Bronze
133
Panganiban, Patricia Nicole M.
Grade 10
Sen. Renato 'Compañero' Cayetano Msths
Bronze
134
Ocampo, Lance Wee
Grade 10
Zamboanga Chong Hua High School
Bronze

                  Those who were given merit awards were:

Names
Grades
Schools
Awards
1
Co Jr., Herbert O.
Grade 1
Yesu Maeulchristian Academy
Merit
2
Narciso, Philip Anthon F.
Grade 1
Dasmariñas II Central School
Merit
3
Tan, Ayianna Therese
Grade 1
Zamboanga Chong Hua High School
Merit
4
Bulloso, Alexis Laurence C.
Grade 2
De La Salle Lipa Integerated School
Merit
5
Bumanglag, Miguel S.
Grade 2
Marist School
Merit
6
Mendez, Eric Fabian Deiv A.
Grade 2
Holy Child Educational Center, Inc.
Merit
7
Neria, Nathan Gabriel
Grade 2
Grace Christian College
Merit
8
Ong, Chase Simon A.
Grade 2
Bacolod Tay Tung High School
Merit
9
Recuenco, Lara Athena F.
Grade 2
Saint Bridget College Batangas
Merit
10
Tizon, George Lean C.
Grade 2
St. Francis Of Assissi College, Taguig City
Merit
11
Yee, Mico Rafael S.
Grade 2
St. John's Institute
Merit
12
Gomos, Jose Ma. Alfonso
Grade 3
San Beda College Alabang
Merit
13
Kintanar, Anthon Gabriel P.
Grade 3
Sacred Heart School  Ateneo De Cebu
Merit
14
Nolasco, Cyrus
Grade 3
Dasmariñas II Central School
Merit
15
Platon, Yesha Marie V.
Grade 3
Tanauan North Central School
Merit
16
Ramos, Jayrick T.
Grade 3
East Rembo Elementary School
Merit
17
Vinluan, Angelo Miguel G.
Grade 3
De La Salle Integrated School Science and TC
Merit
18
Aberin, Ana Bea O.
Grade 4
St. Agnes Academy
Merit
19
Aguilar, Franz Gilex D.
Grade 4
Blessed Lights International Christian Academy
Merit
20
Atienza, Adrienne M.
Grade 4
Montessori East Tanauan
Merit
21
Café, Sharifah Hamidah Q.    
Grade 4
Silangan Elementary School 
Merit
22
Cheng, Josh Neilsen
Grade 4
Grace Christian College
Merit
23
Felix, Nina Gianna C.
Grade 4
Precious International School Of Davao
Merit
24
Genovatin, Alexis Griff S.
Grade 4
Ateneo de Iloilo  Sta. Maria Catholic School
Merit
25
Hong, Zachary Aiden S.
Grade 4
St. Jude Catholic School
Merit
26
Madrazo, Angelene Erika T.
Grade 4
Zamboanga Chong Hua High School
Merit
27
Madrid, Ianne Christa A.
Grade 4
St. Paul School Of Santa Maria
Merit
28
Mendez, Eric Fabian Thirdy A.
Grade 4
Holy Child Educational Center, Inc.
Merit
29
Morano, Benedict
Grade 4
St. Augustine School Iba Zambales
Merit
30
Ramos, Erika Claire
Grade 4
Zamboanga Chong Hua High School
Merit
31
Raymundo, Angela Louise
Grade 4
St. Paul College Pasig
Merit
32
Tan, Elden Riguel C.
Grade 4
Meridian Systems Academy
Merit
33
Balinas, Julline Grace T.
Grade 5
St. Scholastica's Academy
Merit
34
Caniezo, Hans Lougene
Grade 5
Antique SPED Center
Merit
35
Cervantes, Ronald John S.
Grade 5
Philippine Normal University - CVC
Merit
36
Chua, Marc Matthew B.
Grade 5
Legazpi Hope Christian School
Merit
37
De Villa, Noah Austin O.
Grade 5
First Asia Institute of Technology and Humanities
Merit
38
Echevarria, Chelsea
Grade 5
De La Salle Santiago Zobel
Merit
39
Gomez, Chelsea Lianne T.
Grade 5
De La Salle Santiago Zobel
Merit
40
Platon, Stephen Karl V.
Grade 5
Tanauan North Central School
Merit
41
Questorio, Qin Alfred Christian G.
Grade 5
Belison Central School
Merit
42
Rivera, Maria Anezka L.
Grade 5
La Immaculada Concepcion School
Merit
43
Udaundo, Andrea Mae S.
Grade 5
Shining Light Academy
Merit
44
Adlaon, Kyla Andrea M.
Grade 6
Int'l School For Better Beginnings
Merit
45
Cabauatan, Beatrice L.
Grade 6
PAREF Woodrose School
Merit
46
Dewara, Drexler N.
Grade 6
Echelon Development School
Merit
47
Duya, Ma. Allyss Bea Y.
Grade 6
Iloilo Scholastic Academy
Merit
48
Gaa, Khymbee D.
Grade 6
Rizal Elementary School
Merit
49
Gellang, Leidovic Keth J.
Grade 6
Bangkal Elementary School Main
Merit
50
Kim, Gibeom
Grade 6
Caritas Don Bosco School
Merit
51
Manuel, Mckzie Kane M.
Grade 6
Top Achievers Private School Inc.
Merit
52
Monegro, Ramonezza Deanne B
Grade 6
Casa Bambini De Sta. Barbara
Merit
53
Nuyad, Yves Tristan S.
Grade 6
Enfant Cheri Study Center, Inc.
Merit
54
Ortaliz, Jan Michael A.
Grade 6
Trinity Christian School
Merit
55
Rapanut, Laura Juliana
Grade 6
Diliman Preparatory School
Merit
56
Velasco, Elijah Peter A.
Grade 6
Ateneo De Davao University
Merit
57
Villanueva, Bernadine
Grade 6
St. Augustine's School
Merit
58
Villegas, Dominic O.
Grade 6
St. Joseph School
Merit
59
Azarcon, John Matthew M
Grade 7
Dr. Yanga's Colleges Inc.
Merit
60
Chan Huan, Kyle Kristoffer F.
Grade 7
Chiang Kai Shek College
Merit
61
Chua, Alina Dale C.
Grade 7
Gideon Academy Inc.
Merit
62
Guimbuayan, Fritzie Mae Ruzhel
Grade 7
Lyceum of Aparri
Merit
63
Jao, Anthony James A.
Grade 7
Aquinas University of Legazpi
Merit
64
Yumol, Princesa Joel M.
Grade 7
Colegio San Agustin Biñan
Merit
65
Gumpal, Jannica Marie G.
Grade 8
Infant Jesus Montessori School
Merit
66
Lapastora, Justin Matthew
Grade 8
Philippine Science High School - Main Campus
Merit
67
Siy, Isaac Theodore C.
Grade 8
Xavier School
Merit
68
Bergado, Monica Clare C.
Grade 9
Saint Francis Of Assisi College-Bacoor
Merit
69
Caguete, Anndrea P.
Grade 9
New Ville Heights Academy
Merit
70
Cayabyab, Anjanette C.
Grade 9
Dagupan City National High School
Merit
71
Entico, Cassandra Marie R.
Grade 9
Aquinas University Of Legazpi
Merit
72
Matulac, Jamina B.
Grade 9
Negros Occidental National Science High School
Merit
73
Torizo, Jade Carla
Grade 9
The Lipa Academy for Math and Science
Merit
74
Uy, John Bien Angelo R.
Grade 9
De La Salle Lipa Integrated School
Merit
75
Zantua, Roelle Angela V.
Grade 9
Aquinas University of Legazpi
Merit
76
Chan, Nicanor
Grade 10
St. Paul University Philippines
Merit
77
Cruz, Michael C.
Grade 10
Taguig Science High School
Merit
78
Mercado, Chini
Grade 10
First Asia Institute of Technology and Humanities
Merit
79
Posoga, Colleen Alexis R.
Grade 10
Bicol Regional Science High School
Merit
80
Sy, John Laurence L.
Grade 10
Claret School of Quezon City
Merit
81
Vergara, Paul Joshua A.
Grade 10
Legazpi Christian Hope
Merit
82
Zaragosa, Gelo P.
Grade 10
Sen. Renato 'Compañero' Cayetano MSTHS
Merit


Comments

Popular posts from this blog

Filipino math whiz kids join IMOYA 2017

PH Mathletes to join 4th CFM in Malaysia-

SEAMO deadline extended until Dec 6; Sitting date on Dec 16