Youngster group invited to math contests abroad

The season of international mathematics competitions kicks off in July and Filipino mathletes after the series of training are set to embark to one or two math contests slated this school year.

From the different math contests that the Philippines has been invited to participate, the youngster group composed of grades 1 and 2 trainees under the tutelage of the Mathematics Development Academy of the Philippines (MathDAP) will  participate in the following contests:


a. International Mathematics Wizards Challenge (IMWiC)  
    Bangkok, Thailand on July 20 – 24, 2016

b. China Primary Mathematics Olympiad
     China on July 26 – 30, 2016


This year MathDAP has assigned the Youngster Group trainees to join in one of the contests and each interested grade 1 or 2 participant must accomplish the following registration procedures on or before Wednesday, May 25, 2016:

a. make a confirmation of participation with the subject header, “Math Contest 2016” at this email address,
    [email protected]; and

b. make an initial deposit of U$200.00 EACH participant and EACH accompanying person for the RESERVATION of plane ticket and hotel accommodation at the correct bank account, as follows:

- For the IMWiC Participants and Accompanying Person:
             
        Name of Bank       : Bank of the Philippine Islands (BPI), Valderosa Street, Zambo. City Branch
        Account Name         : MTG Philippines
        Dollar Account No  : 2114 - 0183 - 44

 - for the CPMO participants and Accompanying Person: 

        Name of Bank        : Bank of the Philippine Islands (BPI), Quiapo Branch
        Account Name       : Mathdap Org Inc.
        Dollar Account No : 4824 - 0080  - 06

Once initial payment is deposited for the travel expenses, scan and send immediately the deposit slip to the above email address for verification and record purposes. See to it the names of the participant and of the companion must be indicated on the deposit slip.


    Since slots for the Philippine team is limited, then registration is on a ‘First Come, First Serve’ basis. These are the lists of names of youngster trainees with their designated contest to participate in July. Please be noted that no shifting of contest will be entertained since the assignment is fixed.


a. International Mathematics Wizards Challenge (IMWiC):

    NAME GR/LEVEL SCHOOL
1   ANG, ELLISON MATTHEW S. Gr. 1 ST. JUDE CATHOLIC SCHOOL
2   ANG, JOSH SEBASTIAN O. Gr. 1 ST. JUDE CATHOLIC SCHOOL
3   BAUTO, ALBERLY GABRIEL Gr. 1 FLOWERLANE MONTESSORI CHILDREN'S HOUSE
4   CALICA, IO ARISTOTLE NIKOLAI P. Gr. 1 BALANGA ELEMENTARY SCHOOL
5   CO JR., HERBERT O. Gr. 1 YESU MAEULCHRISTIAN ACADEMY
6   CO, JUSTINE AARON S. Gr. 1 ST. JUDE CATHOLIC SCHOOL
7   DAGAL, TRISHA EVELYN B. Gr. 1 ROSA L. SUSANO NOVALICHES ELEM. SCHOOL
8   DOMINGO, JOSE FRANCO D.G. Gr. 1 XAVIER SCHOOL NUVALI
9   EDEJER, CRISYHAN D. Gr. 1 SPECIAL EDUCATION FOR THE GIFTED
10   ILDEFONSO, ARABELLA GAILE G. Gr. 1 STATEFIELDS SCHOOL INC.
11   ISMAEL, ANEEQA SHERRAINE A. Gr. 1 ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
12   LEE, JOMER WILSON F. Gr. 1 STONYHURST SOUTHVILLE INTERNATIONAL SCHOOL
13   MAIQUIS, ALEXA ROSE L. Gr. 1 TANAUAN NORTH CENTRAL SCHOOL
14   MAMUTUK, ALAN NAGEENA A. Gr. 1 TAMBO CENTRAL SCHOOL
15   MARTEL, KARINNAH T. Gr. 1 SACRED HEART SCHOOL ATENEO DE CEBU
16   NARCISO, PHILIP ANTHON F. Gr. 1 DASMARIÑAS II CENTRAL SCHOOL
17   REDONDO, JASMINE EUNICE Q. Gr. 1 LILYROSE SCHOOL
18   Sumogba, Heidrique Kristof Gr. 1 FALCON SCHOOL
19   TAN, AYIANNA THERESE Gr. 1 ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
20   URREA, GILLIENNE NICOLE C. Gr. 1 DE LA SALLE LIPA INTEGRATED SCHOOL
21   VIBAL, ERWYN ANDREI M. Gr. 1 UP INTEGRATED SCHOOL
22   ABABON, IRIS LEXI Q. Gr. 2 COLEGIO SAN AGUSTIN MAKATI
23   ALLAUIGAN, MIKAELA JASMINE T. Gr. 2 ST. PAUL COLLEGE PASIG
24   ANDULAN, KIEL RHYMBIE C. Gr. 2 ST. PAUL COLLEGE BALAYAN
25   ARBATIN, MANOLO JOSE Gr. 2 SACRED HEART SCHOOL ADC
26   ARCALAS, FRANCES DEBBORAH H. Gr. 2 PASIG CATHOLIC COLLEGE
27   BAYATE, GIDEONE REY F. Gr. 2 SPED INTEGRATED SCHOOL FOR EXCEPTIONAL CHILDREN
28   BERCILLA, AIDEN JOMEIL M. Gr. 2 DE LA SALLE LIPA
29   BULLOSO, ALEXIS LAURENCE C. Gr. 2 DE LA SALLE LIPA
30   CABRAL, KIAN GABRIELLE G. Gr. 2 NAGA CENTRAL SCHOOL II
31   CEREZO, ARGEL ROSHE Gr. 2 STA. RITA ELEMENTARY SCHOOL
32   CHAN, ALEXANDRA LOUIS Gr. 2 ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
33   CO, SOPHIE JILL D. Gr. 2 PACE ACADEMY
34   DELA CRUZ, MARK ERNEST S. Gr. 2 ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
35   DINOS, RON MATHEUS C. Gr. 2 URDANETA 1 CENTRAL SCHOOL
36   FERNANDO, RAFAEL GIAN T. Gr. 2 CAUAYAN SOUTH CENTRAL SCHOOL
37   FLOWERS, TRYP R. Gr. 2 SACRED HEART SCHOOL ATENEO DE CEBU
38   GASCON, ETHAN BRADEN R. Gr. 2 LAGUNA COLLEGE
39   GAURANA, LANZ ARTHUR B. Gr. 2 TRINITY CHRISTIAN SCHOOL
40   GOMEZ JR. ,MARK Gr. 2 BACOLOD TRINITY CHRISTIAN SCHOOL
41   GULAYAN, JOSHUA CALEB B. Gr. 2 BACOLOD TAY TUNG HIGH SCHOOL
42   MAMINTA, MUKHANDES LEE G. Gr. 2 TAMBO CENTRAL SCHOOL
43   MENDEZ, ERIC FABIAN DEIV A. Gr. 2 HOLY CHILD EDUCATIONAL CENTER, INC.
44   MENDOZA II, VON MARK D. Gr. 2 MOTHER GOOSE SPECIAL SCHOOL SYSTEM INC.
45   NG, BRENT Gr. 2 GRACE CHRISTIAN COLLEGE
46   ONG, CHASE SIMON A. Gr. 2 BACOLOD TAY TUNG HIGH SCHOOL
47   ONG, NATHANIEL TRENT S. Gr. 2 PHILIPPINE CHRISTIAN GOSPEL SCHOOL
48   PALAGUD, NICHOLAS IVEN L. Gr. 2 MOTHER GOOSE SPECIAL SCHOOL SYSTEM INC.
49   PANGAN, SERG ANSEL V. Gr. 2 SPECIAL EDUCATION CENTER FOR THE GIFTED
50   PATRIMONIO, COSETTE SASHA Gr. 2 ILOILO SCHOLASTIC ACADEMY
51   PLASTINA, LYRONE JAMMUEL Gr. 2 URDANETA 1 CENTRAL SCHOOL
52   QUIÑON, PAUL ANDREI B. Gr. 2 ILOILO SCHOLASTIC ACADEMY
53   RECLOSADO, RAFHAELA D. Gr. 2 COLEGIO SAN AGUSTIN-MAKATI
54   RECUENCO, LARA ATHENA F. Gr. 2 SAINT BRIDGET COLLEGE BATANGAS
55   RIVERA, ASHTON JOHN C. Gr. 2 MOTHER GOOSE SPECIAL SCHOOL SYSTEM INC.
56   SALOME, CHARLES PATRICK E. Gr. 2 STATEFIELDS SCHOOL INC.
57   SALUTA, MICHAEL ANGELO Gr. 2 PEMBO ELEMENTARY SCHOOL
58   SOBEZA, MA. MARJU JEREMIAH A. Gr. 2 SOLOMON INTEGRATED SCHOOL DE ILOILO
59   TAMBABA, ALTHEA VIZANNE S.P. Gr. 2 PLACIDO DEL MUNDO ELEM. SCHOOL
60   TIZON, GEORGE LEAN C. Gr. 2 ST. FRANCIS OF ASSISSI COLLEGE, TAGUIG CITY
61   TUMANAN, ABREN MARNER F. Gr. 2 DILIMAN PREPARATORY SCHOOL (MAIN)
62   TUNGUIA, SOPHIA KIRSTEN M. Gr. 2 SPED INTEGRATED SCHOOL FOR EXCEPTIONAL CHILDREN
63   VALDEZ, CHELSEA ALEN V. Gr. 2 SPECIAL EDUCATION CENTER FOR THE GIFTED
64   VIBAL, ANYA JAZHARA M. Gr. 2 MIRIAM COLLEGE
65   YEE, MICO RAFAEL S. Gr. 2 ST. JOHN'S INSTITUTE
66   YONG, KARL ROVIN Y. Gr. 2 ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
67   ZABALA, EMILY ANN Gr. 2 ST. MARY'S COLLEGE OF QUEZON CITY
68   ZAFRA, PRINCESS LHIANE Z. Gr. 2 DASMARIÑAS II CENTRAL SCHOOL


b. China Primary Mathematics Olympiad:

 
    NAME GR/LEVEL SCHOOL
1 ABGELINA, DANA FRANCESCA D. Gr. 2 COLEGIO SAN AGUSTIN MAKATI
2 BLANCHE, EVAN GIOREL P. Gr. 2 DEE HWA LIONG ACADEMY
3 CHAN, AYDEN KENZIE Gr. 2 UNO HIGH SCHOOL
4 CUSTODIO, HANNAH MELODY B. Gr. 2 SPED CENTER FOR THE GIFTED
5 FELIX, REUBEN JOSEPH R. Gr. 2 DE LA SALLE LIPA
6 GARCIA, KANOA LEON T. Gr. 2 SAINT PAUL UNIVERSITY PHILIPPINES
7 GO, JUNKY XAVIER M. Gr. 2 PHILIPPINE CULTURAL COLLEGE MAIN
8 LARES, ERVIN OWEN T. Gr. 2 DIVINE LIGHT ACADEMY
9 LIM UN, ANDREW CHUA Gr. 2 CHIANG KAI SHEK COLLEGE
10 LORETIZO, REZH BERNICE P. Gr. 2 ATENEO DE ILOILO
11 LUISTRO, LANCE PAUL L. Gr. 2 DILIMAN PREPARATORY SCHOOL
12 MARTE, SAMUEL D. Gr. 2 SAN BEDA COLLEGE RIZAL
13 SECO, KENNETH Gr. 2 PHILIPPINE CULTURAL COLLEGE MAIN
14 TAN, ZACHARY D. Gr. 2 LEYTE PROGRESSIVE HIGH SCHOOL
15 TE, JEROME AUSTIN Gr. 2 JUBILEE CHRISTIAN ACADEMY
16 TOBIAS, JOHN VAUGHN NICHOLAS V. Gr. 2 UNIVERSITY OF THE PHILIPPINES INTEGRATED SCHOOL
17 WEE, RUTH SAMANTHA Gr. 2 ZAMBOANGA CHONG HUA HIGH SCHOOL
18 WONG, JAYCE PRESTON Gr. 2 ST. JUDE CATHOLIC SCHOOL



Comments

Popular posts from this blog

MathDAP fields math wizards to 2018 AIMO

PH Mathletes to join 4th CFM in Malaysia-

Filipino math whiz kids join IMOYA 2017